Mar 30

SEO ve site trafiğini artırmak için WordPress’inizi hızlandırmak ister misiniz ?
wordpress hizlandirma Sitenin yavaşlaması wordpresscilerin genel sorunudur. Zamanla biriken kullanım artıkları geride bir enkaz bırakmıştır. Enkaz altında çalışan herşey gibi WordPress de zamanla yavaşlicaktır. Bu yavaşlama ziyaretcileri rahatsız eder ve içeriğin yüklenmesini beklemek yerine siteyi kapatırlar. Kötü performans SEO’yu olumsuz etkilediğinden siteniz arama motorlarının da gözünden düşecektir. Zamanla bu durum site trafiğinin azalmasına neden olur. Fakat WordPress Hızlandırma Rehberi ile site optimizasyonu sağlayabilir ve herzamankinden çok daha hızlı bir wordpress ile seo’ya olumlu katkıda bulunabilir, ziyaretcileri memnun edebilir ve arama motorlarının göz bebeği olabilirsiniz.

WordPress yazılımı yeni kuruldugunda ham haldedir ve kabul edilebilir bir hız ile çalışır. Zamanla oluşan kullanım artıkları, database girdileri, site yöneticisinin ekledikleri ile yavaşkayıp beli bükülmeye başlar. Bunu windows’a benzetebilirsiniz. Windows isletim sistemi yeni kurulduğunda oldukça hızlı çalışır, ancak zamanla yavaşlar ve performansını yitirir. Bu noktada yapılacak iki şey vardir, yeni bir sistem kurulumu yapmak veya calisan sistemi optimize etmek. Web sitelerinde yeni bir baslangıcı kimse istmediği gibi onca emeğin boşa gidebilecek olması uykuları kaçırır. Yapılması gereken WordPress in daha performanslı çalışmasını sağlayacak bir optimizasyondur. Bunu bilinçli bir sekilde ve kurallara bağli olarak yapmak önemli bir kriterdir. Bu nedenle sistematik ve standartlara uygun bir optimizasyon yapmak çok önemlidir. Verim alabilmek icin optimizasyonu kulaktan dolma bilgilerle degil, sistematik ve standartlara uygun bir sekilde yapabilmek icin WordPress Hızlandırm Rehberinden faydalanın..

Bu rehberde anlatılan yöntemler tamamen test edilmiş ve doğrulanmıştır. Ancak bir garanti verilmez. Uygulamada oluşabilecek problemerden EraByte.Net sorumlu tutulamaz. WordPress, Google, Yahoo, SeoMoz, Wikipedia, W3C, Web Standarts, Web Page Test, Web Site Optimization gibi kurumlardan ve özgün makalelerden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Wordpress Hizlandirma Rehberi

WordPress Hızlandırma Rehberi

1. Yedekleme ve Durum Analizi
Wordpress’e yapacağınız her mudaheleden önce olduğu gibi işlemlere başlamadan yedek alın. Yedek almayı bilmiyorsanız Hosting hizmeti aldığınız firmadan mutlaka yardım alın. Cpanel üzerinden yedek almak için makaleyi inceleyin.

Sistem yedeklemesinden sonra, sitenizin mevcut açılış hızı, sorgu sayısı, sayfanın büyüklüğü gibi testleri yapıp verileri kayıt etmek gerekiyor. Bu kat ettiğiniz mesafeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Sitenizin açılış hızıni ölçmek için Web Sitenizin Hızını Test Edin makalesindeki ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz.

2. Gereksizlerden Kurtulun

2.1 Aktif Olarak Kullanılmayan Eklentiler ve Araçlar
Wordpress üzerinde aktif olarak kullanılmayan birçok eklenti bulunur, Database Backup, Security Scan, sosyal paylaşım eklentileri vb. Çok nadir kullandığınız eklentiler ve araçlar(WordPress Importer, Tag to Category Converter vb) varsa kaldırın. Aynı işe yarayan iki veya daha fazla eklenti varsa bir tanesini seçin ve diğerleri kalsın. Sidebar(kenar çubuğu) da kullandığınız gereksiz ögelerden kurtulmak da faydalı olacaktır.

2.2 İstatistik Araçları
Her site sahibi ziyaretçilerin ve arama motorlarının eğişilmerlini görebilmek için istatistik tutar. Bunlardan en bilindik olanı Google Analytics‘dir. Bazı webmasterlar iki, üç tane yada daha fazla araç ile istatistiklerini tutarlar. Bu genelde yanlış bir uygulamadır. İstatistik araçları sitenize birçok javascript ve css entegre edebilirler. Fazlalık hızı düşürür ve açılış süresi artar. Eğer sizde birden fazla istatistik aracı kullanıyorsanız bunu iki taneye yada bire düşürün. Tek kaynağa bağlı kalmak istemeyenler Google Analtics + Jetpack veya Google Analytics + Wp Stats kombinasyonlarini deneyebilirler. Tekil kullanimda Analytics yeterli istatistiki bilgiyi size zaten sunacaktir.

3. WordPress Hackleri

3.1 Yazı Versiyonlarını Kaldır (Post Revisions)
Post Revisions bir makale veya yazıya ait birkac ayri versiyonun database de saklanmasını sağlayan bir fonksiyon. Her yazı için 5 adet versiyon düşünürseniz 100 makale olan bir sitede 500 makale varmış kadar database kullanımı olacaktır. Bu özellik wordpress’in ayarlarını sakladığı wp-config.php dosyasına ufak bir kod ekleyerek devre dışı bırakılabilir. FTP sunucunuza bağlanmak için FireFTP, kod editörü olarak da Notepad++ ‘i kullanabilirsiniz.

wp-config.php ‘ye ekleyin.

<!--?php define('WP_POST_REVISIONS',false); ?-->

3.2 WordPress Versiyon ve RSD Bağlantılarını kaldır
Her sayfanızın başında wordpress tarafından otomatik olarak koyulan php sorguları vardır. Bunlardan bir tanesi wordpress versiyonunzu belirten sorgu digeri ise RSD bağlantısını gösteren sorgudur. Eger Masaüstü blog yazma araçları kullanmıyorsanız RSD linki size birşey ifade etmez. Bu sorguları kaldırmak için temanızın “functions.php” dosyasına su kodları ekleyin.

Versiyon Sorgusunu Kaldır

remove_action('wp_head', 'wp_generator');

RSD ve WLW Sorgusunu Kaldır

remove_action('wp_head', 'wlwmanifest_link'); 
remove_action('wp_head', 'rsd_link');

4. Database Optimizasyonu

4.1 Kullanılmayan/Kaldıldırılmış Eklentilerin Artıklarını Kaldır
Clean Options, eklenti database bir zamanlar kurulmuş ancak daha sonra kaldırılan eklentilerin bıraktıkları izleri ve sahipsiz girdileri listeler. Listelediği girdileri google da aratarak hangi eklentilere ait olduğundan emin olduktan sonra kaldırabilirsiniz. Eklentiyi kullandiktan sonra pasif hale getirebilir veya kaldirabilirsiniz.

4.2 Database’i Düzenleyen Eklentiler Kullanın
Wp-Optimize eklenti yazı versiyonlari(post revisions), otomatik taslaklar(auto draft), spam yorum kuyrugu(spam queue), onaylanmamis yorumlar(unapproved comments) gibi verileri sizin de onayinizi alarak siler ve PhpMyAdmin den bağımsız olarak mysql database e optimizasyon komutlari uygular. Eklentiyi kullandiktan sonra pasif hale getirin ve optimizasyon işlemini sitenizin yoğunluguna göre 1hafta/1ay da bir tekrar edin.

5. Tema Optimizasyonu
Tema optimizasyonu yukarıdaki adımlara göre daha fazla bilgi birikimi ve araştırma gerektiren bir adımdır. Temanızı optimize etmeye başlamadan önce tema geliştirme hakkındaki WordPress Codex sayasına göz atın. WordPressdeki yavaşlamaların %50 si tema kaynaklıdır. Temalarda bolca kullanılan javascriptler, cssler başlıca hız düşmanıdır.

5.1 Inline CSS Kullanmayın
Inline cssler sitenin tasarımında direk kullanılan tasarım kodlarının içinde kalan css kodlarıdır. Bu kullanım türü uygun degildir ve csslerin başka bir kaynaktan çagılırılması gerekir. Bunu tespit edebilmenin en iyi yöntemi web sayfanız açıkken sayfa kaynağını görüntüleyin.

<style type="text/css">

Tema tasarımınınızın içinde bu kodu aratın, bu kodun altındakiler inline cssdir.

Hatalı Kullanım

#header {
background: #90a090;
border-bottom: double 3px #aba;
border-left: solid 1px #9a9;
border-right: solid 1px #565;
border-top: solid 1px #9a9;
font: italic normal 230% 'Times New Roman', Times, serif;
letter-spacing: 0.2em;
margin: 0;
padding: 15px 10px 15px 60px;
}

CSSler başka bir kaynaktan çağırılmalıdır. Bunun için gerekli kodu kopyalayıp yeni bir css dosyası oluşturun ve FTP’dek’ tema klasörüne upload edin. Ayrica daha da tasarruflu olarak mevcut css dosyanıza ekleyebilirsiniz. Yeni bir css oluşturdugunuzda header.php de yerleştirmeniz gereken kod;

<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" type="text/css" media="all" />

şeklinde olmalıdır, ayrıca bir sorgudan daha kurtulmak isterseniz..

<link rel="stylesheet" href="http://www.erabyte.net/wp-content/themes/erabyte.net.v1.1/style.css" type="text/css" media="all" />

gibi direk adres verilmelidir.

Inline cssler hiç kullanmamak gerekir demek çok doğru olmaz. 1,2 satırlık cssleriniz varsa inline şekilde kullanabilirsiniz, ancak optimize edilmiş halinin ana css kaynağına eklenmesi olduğunu unutmayın.

5.2 Inline Javascript Kullanmayın
Inline Javascipt kullanımı da Inline Css kullanımı gibidir. Tasarım kodlarının arasında yer almak yerine kaynaktan çagırılmalıdır. Bu şekilde kontrolü de daha kolay olur. Kaynak kodunu görüntüleyin.

<script type="text/javascript">

kodunu aratın. Script tagının kapandığı yere kadar olan kod inline javascript kodudur. Inline javascrpit kodu tek satırlık ufak kodlar değilse cssler gibi harici çağırılmalıdır. Kodları kopyalayın ve notepad++ da yeni bir sayfa açarak yapıştırın. Javascript dosyası olarak kaydettığınız dosyayı ftp klasörünüze upload edin. Tema ile ilgili bir javascrit olduğu düşünülürse ;

<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo('template_url'); ?>/tracking.js"></script>

şeklinde çağırılmalıdır. ufak da olsa php sorgusundan da kurutlmak isterseniz direk dosya lokasyonunu verebilirsiniz.

5.3 Öncelik Sırasına Göre Çağırın
Header’ı düzenlerken meta taglar ve html tanımlayıcılardan sonra öncelikle css’leri çağırın. Cssleriniz yüklenmeden siteniz düzgün görüntülenmeyecektir. Csslerden sonra Javasciptleri çağırabilir veya Javascriptleri footer ile en son da çağırabilirsiniz.

5.4 Parçalanmış Paketler ile Hızlanın
Siteniz açıldığında sunucu öncelikle bütün kodları hazırlar ve gönderir. Php flush tekniği sayesinde header.php oluşturulup tarayıcıya yorumlanması için gönderilir, bu surede cssleriniz ve javasciptler yükleneceğinden diğer veri paketleri gelir gelmez yorumlanabilir ve bu durum açılış süresini kısaltıcaktır.

</head> tagından hemen sonra yerleştirin

<?php flush(); ?>

5.5 Css Sprite ile HTTP İsteklerini Azaltın
Css Sprite tekniği sitenin tasarımında kullanılan statik görsellerin birleştirilerek tek sorgu altında çağırılmasını hedefleyen bir tekniktir. Statik görseller tek bir resim dosyasında birleştirilir, Css kodlarında statik görsellerin kullanılacağı yerlere resimdeki statik görsellin kordinatları yazılır. Bu sayede ciddi bir hız artişı sağlanabilir. Örnek olarak www.erabyte.net ‘in tepesindeki sosyal butonlar gösterilebilir.

Css Sprite’dan önce

.social ul li.rss a {background:url(images/rs.png) left top no-repeat;}
.social ul li.tw a {background:url(images/tw.png) left top no-repeat;}
.social ul li.fb a {background:url(images/fb.png) left top no-repeat;}
.social ul li.rss_email a {background:url(images/em.png) left top no-repeat;}
.social ul li.friend a  {background:url(images/ff.png) left top no-repeat;}
.social ul li.gpluss a {background:url(images/gplus.png) left top no-repeat;}

6 ayrı buton için 6 ayrı HTTP isteği ile 6 ayrı resim çağırılıyor.

Css Sprite’dan sonra

.rss a {background-position: -0px -0px;}
.tw a {background-position: -0px -42px;}
.fb a {background-position: -0px -84px;}
.rss_email a {background-position: -0px -126px;}
.friend a {background-position: -0px -168px;}
.gpluss a {background-position: -0px -210px;}

6 ayrı buton için tek HTTP isteği var, daha büyük ama tek bir resim çagılıyor. Ayrica Css kodlarindan da tasarruf ediliyor. Css sprite ile oluşturulmus görsele bir göz atın, mantığını anlayacaksınız.

Css Sprite tekniğini kolayca uyglamanızı sağlayacak araçlardan faydalanabilirsiniz. Bu araçlar çok fazla css bilgisi gerektirmeden kolayca tekniği uygulamanızı sağlayacaktır.
Sprite Me, Css Sprites, Website-Performance, cSprites

5.6 Css’leri Verimli Kullanın
Verimli kodlarla oluşturulmuş bir css dosyasının boyutu daha ufak olacağından sunucunuzun dosyayı gonderme hızı ve tarayıcıların biçim dosyasını yorumlama süresi kısalıcaktır.

Hatalı Kullanım

.era {
float: left; 
color:
margin: 20px 10px 20px 10px;
padding-top:3px;
padding-bottom:2px;
padding-left:5px;
padding-right:5px;
}

Verimli Kullanım

.era {float:left; margin: 20px 10px; padding: 3px 5px 2px}

Birşeyi biçimlendirmenin en iyi yolu en az kod kullanmaktır. Yukarıdaki örnekte değer atanmamış “color:” girdisi bu nedenle kaldırılmıştır. “era” isimli elementin margin ve padding kodlari mantıklu kullanım ile azaltılmış ve boş alanlar kaldırılmıştır(kodların tek satıra indirgenmesi) Verimli kullanılan(58 byte) kod üsttekine(149 byte) oranla üçte biri boyuntadır. Css’lerin verimli kullanımı konusunda çok başarılı birer örnek olan w3schools‘dan ve Fatih Hayrioğlu‘nun notlarından faydalanabilirsiniz.

5.7 404′leri Temizleyin
Bir web sitesi sayfası görüntülenirken çok sayıda istek gönderilir. Zamanla yeni eklenenler ögeler, kaldırılanların artıkları ile birlikte 404 hataları oluşur. İlk adımda yapmış olduğunuz analiz webpagetest’in rapor dökümünü açın.
404 hataları
Kırmızı İle işaretlenmiş istekler sonuca ulaşamayan yani 404 olan isteklerdir. Bu istekler herhangi bir etikde bulunmadığı halde sitenizi yavaşkatıcaktır. Rapor dokümünde 404 isteklerinin üstüne tıklarsanız size kaynağını belirtir. Bu isteği kaldırmanız daha kolay olacaktır.

5.8 Mobil Cihazlarla Uyumlu Olun
Cep telefonları ve tabletler bilgisayarlardan gelen ziyartçiler için hız daha da önemlidir. Genellikle bu cihazlar donanım, yazılım ve bağlantı farkları nedeniyle geleksel bilgisayarlarımıza göre yavaş çalışır. Mobil cihazlarda da hızlı çalışabilecek bir web sitesi sürümü yapabilmek için mevcut şablonu mobil cihazlara uyumlu hale getirmek yeterli değildir. Bunun için dokunmatik arayüze uyumlu ve veri miktarı(kilobyte) bakımından daha küçük özel bir şablon kullanmak gerekir. Özel bir mobil şablon oluşturmak için Worpress’i Mobil Uyumlu Yapın isimli yazıya bir göz gezdirin. Unutmayın oluşturduğunuz yeni sürümü de hız açısından optimize etmeniz gerekir.

6. Sıkıştırmayı Etkinleştirin (Zip)
Bilgisayarınızdaki dosyaları sıkıştırdığınız gibi web sunucunuz da dosyaları sıkıştırabilir. Sıkıştırma tekniği ile sitenizde bulunan html,css,js gibi dosyaların boyutlarından %80lere varan tasarruflar sağlanabilir. Boyutlarının küçülmesi bant kullanımını düşüreceği gibi boyutun azalmasıyla sunucu tarafından daha hızlı gönderilir. Bu teknikle ciddi hız artışları sağlanabilmektedir.

gzip sıkıştırma için

<IfModule mod_gzip.c> 
  mod_gzip_on     Yes 
  mod_gzip_dechunk  Yes 
  mod_gzip_item_include file     \.(html?|txt|css|js|php|pl)$ 
  mod_gzip_item_include handler    ^cgi-script$ 
  mod_gzip_item_include mime   ^text\.* 
  mod_gzip_item_include mime   ^application/x-javascript.* 
  mod_gzip_item_exclude mime   ^image\.* 
  mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.* 
</IfModule>

deflate sıkıştırma için

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-httpd-php
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-httpd-fastphp
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSI[E] !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent env=!dont-vary
</IfModule>

Kodlarini .htaccess dosyanıza eklemenız yeterlidir. WordPress’in konu ile ilgili Codex sayfasına göz gezdirmeniz de faydalı olacaktır.

Bu işlemi hayata geçirdikten sonra tanımlanmış bütün veri paketleri gönderilirken Apachi tarafından sıkıştırılacaktır. Fakat bu durum CPU kullanımını artıracaktır. Tamamen ham dosyaları sıkıştırmak ön işlemden geçmiş dosyaları sıkıştırmaya göre daha zordur. Özellikle yüksek trafikli siteler için bu dosyaları bir ön işlemden geçirmek faydalı olabilir. Sitenizde çalışan css,js vb gibi dosyaları tespit etmek oldukca kolaydır. Sayfanız açıkken sayfa kaynagını görüntüleyip veya hız analiz uygulamaları ile çalışan scriptleri tespit edebilirsiniz. Tespit ettiğiniz dosyaları el ile sıkıştırma işlemine tabi tutabilirsiniz.

Css dosyalarınız için MinifyCSS sitesinin CSS Compressor aracını kullanabilirsiniz. Arayıpta bulduğum en başarılı araç bu. İşlemi tamamladıktan sonra sıkıştırılmış Css dosyasını tekrar FTP sürücüsündeki yerine upload edin.

Javascript dosyalarınız için CompressorRater sitesinin becerikli aracını kullanabilirsiniz. Araç verdiğiniz scripti birçok araçla sıkıştırıyor. Sonuçlardan en küçük boyutlu ve en düşük reaksyon süreli scripti alıp FTP sürücüsündeki yerine upload edin.

HTML ve Php dosyalarını şuan için bir sıkıştırmaya tabi tutmanıza gerek yok, htaccess girdileri onları görüntülenmeye hazırlanırken apachi tarafından sıkıştırılmasını sağlayacaktır.

7. Eklenti Optimizasyonu (Plugin)
Wordpress’de birçok fonksiyon için sayısız eklenti mevcut. Çoğu eklenti ise çok basit şeyler içindir. Burada birkaç dakikanızı ayırarak ekleyebileceğiniz bir fonksiyon/özellik için eklenti kullanmayın. WordPress Codex sayfası hertürlü sorununuza çare bulabileceğiniz yegane rehberdir. Örneğin Rss’lere resim ekleyebilmek için eklenti kullanmak yerine kod temanızın functions.php dosyasına 2 satır kod yazmak yeterli olacaktır. Kullanmak zorunda olduğunuz eklentileri ise optimize edebilirsiniz. Birçok eklentinin içinde css ve javascript dosyaları bulunur, bu dosyaları bir önceki adımda anlattığım gibi sıkıştırıp tekrardan yerine koyun, faydasını görecesiniz.

Bazı eklentiler yalnızca sayfa(pages) şablonlarında kullanılır. Yalnızca sitenin bir sayfasında yer alacak eklenti için bütün sayfalarda onu yüklemek gereksizdir. Başına koyacağınız basit bir döngü ile yalnızca sayfa şablonu açılacağı zaman gödermek için ;

Dosyayı aşşağıdaki gibi çağırın.

<?php if(is_page()) { ?>
<link rel="stylesheet" href="http://site.com/sayfa-eklentisi/eklenti.css"type="text/css" media="screen" />
<?php } ?>

8. Resim Optimizasyonu
Web sitelerindeki statik görselleri nasıl optimize edileceğini Css Sprite tekniği ile aktardık. Görseller yalnızca sitenin tasarımında değil, içerik bölümünde de bolca bulunur. İçerik bölümündeki görselleri de hız açısından optimize etmek gerekir. Diğer aşamalara geçmeden resim formatları arasındaki farkları ögrenin.

8.1 Ebatını/Kalite Ayarlayın
Görselin ebat ne kadar büyük olursa kilobyte bakımından veri miktarı da çok olacağı unutulmamalıdır, 500px lik bir genişlik ve 250px lik bir yükseklik oldukça tatmin edicidir. Görsellerin boyutlarını ve kalitesini Gimp2, Photoshop gibi uygulamalarla birlikte çevrimiçi uygulamalarla da ayarlayabilirsiniz.

8.2 Smush it
Smush it, Yahoo’nun web dünyasına armağanlarından biridir. Resim dosyalarını optimize etme konusunda webdeki en başarılı servislerden biridir. Resim dosyalarının boyutlarında %80e varabilen tasarruflar sağlar. Resim dosyalarını tek tek smushlayabileceğiniz gibi Wp Smush.it WordPress eklentisini kurarak otomatik hale getirebilirsiniz. Yönetici panelinde Media bölümüne girerek eski görselleri de smushlatın.

9. Sorgu Sayısını Azaltın
Wordpress yapısında birçok php döngüsü barındırır. Sorguları azaltmak her seferinde veri tabanına uğrayıp sunucu tarafından yorumlanma süresini ortadan kaldıracağı için sitenizi hızlandıracaktır. WordPress Hackleri adımından bazı basit döngülerin nasıl kaldırılacağını biliyorsunuz.

Örnek bir header dosyasında şu sorgular bulunur

<link rel="shortcut icon" href="<?php bloginfo('stylesheet_directory'); ?>/favicon.ico"/> 
<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" type="text/css" media="all" />
<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('stylesheet_directory'); ?>/print.css" type="text/css" media="print" />
<link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="<?php bloginfo('name'); ?> - tum yazilar " href="<?php bloginfo('rss2_url'); ?>" />

Yukarıda 5 sorgu mevcut. Bu 5 sorgudan da kurtulursak;

<link rel="shortcut icon" href="http://www.erabyte.net/favicon.ico"/>
<link rel="stylesheet" href="http://www.erabyte.net/style.css" type="text/css" media="all" />
<link rel="stylesheet" href="http://www.erabyte.net/print.css" type="text/css" media="print" />
<link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="EraByte.Net" href="http://www.erabyte.net/feed"/>

Şeklinde olacaktır. Burada yapılan değişiklik sunucunun tam adresleri veritabanına sormasına gerek kalmadan tam adresin verilmiş olmasıdır. Unutmayın! kaldırılan php sorguları yönetici panelinden o sorgu ilgili yapılacak değişikliklerin otomatik olarak uygulanmasını engelleyecektir.

10. Önbellek Kullanın (Cache)
Önbelleklemenin temeli ; ziyaretçi ‘ali’, ‘hoşgeldiniz’ sayfasını açmak istediğinde sorgular,döngüler sonucu oluşturulan ‘hoşgeldiniz’ sayfası ‘ali’ ye gönderilir ve oluşturulan sayfa sanaldisk üzerine bir noktaya yazılır. ‘hoşgeldiniz’ sayfasını belirli bir süre içinde ‘ali’ veya yeni bir ‘ahmet’ ziyaretçisi açmak istediğinde ise bu sorguları tekrar çalıştırmadan daha önceden çalıştırılıp yorumlanmış ve sanaldiske yazılmış ‘hoşgeldiniz’ sayfası direk ziyaretçiye gönderilir. Sonuçta önbellekleme işlemci yükünü azaltacağı gibi sitelerin hızını da artırır.

10.1 Önbellekleme Eklentilerden Yararlanın
Önbellekleme deneyimli bir kullanıcının yapabileceği bir iş olsada ayarlarını tutturmak olduça zor. Ancak her seviyeden kullanıcının önbellekleme yapabilmesi için birçok wordpress eklentisi mevcut. Bu eklentilerin içinde ise 2 tanesi oldukça popüler. W3 Total Cache ve Wp Super Cache. Bu ikili tercih arasında W3 Total Cache rakiplerine göre daha fazla seçenek ve araç barındıran bir eklenti. İçinde html,css ve js gibi dosyalarda sıkıştırmayı etkinleştiren araçlar barındırıyor, bir nevi bir optimizasyon uyguluyor. W3 Total Cache ayarlarını rahatça yapabileceğiniz rehberi okumanız faydalı olabilir. Sidebar(kenar çubuğu)’nda bolca eklenti, javascrit veya öge barındıranlar için Wp-Widget Cache in faydalı olabilir.

11. İçerik Dağıtım Ağı Kullanın (Content Delivery Network, CDN)
İçerik dağıtım ağları, sitenizdeki dosyaların dünya üzerindeki farklı sunuculara dağıtılmasını sağlayan bir sistemdir. Tüm veriler tek bir sunucuda barınıyorken sunucu bunları belirli bir sira ile yollayabilir. CDN mantığında bu dosyalar eş zamanlı olarak çağırılabiliyor. İçerik dağıtım ağları birçok noktada sunucu barındırdığından ziyaretçiye en yakın sunuculardan yükleme yaparak ping süresini kısaltıyor ve performansı artırıyor. Ücretsiz ve kaliteli bir içerik dağıtım ağına sahip olabilmek için Wikipedia.org’un ücretsiz içerik dağıtım ağları listesine bir göz gezdirin.

Ücretsiz CDN’lerden birini seçip kullanabilirsiniz. Ama bu uygulamayı kendi kendinize de uyulayabileceğinizi unutmayın. Basit bir subdomain uygulaması bile hızınızı artırır. Yazı görsellerini subdomaine taşımak isimi yazıya göz gezdirmeniz faydalı olur.

12. Web Standartlarına Uyun (Markup Validation)
Web standartlarına uygun kod ve web otoriteleri tarafından kabul gören bir kod yapısı kullanılmalıdır. Gözden kaçan ufak hatalar hem sitenin farklı tarayıcılarda farklı görüntülenmesine yol açar, hemde tarayıcılar kodları yorumalamasını zorlaştırır. Bu da sitenin açılış hızını olumsuz etkiler. Standartlara uygun olup olmadığınızı test etmenin ve hataları görmenin çok basit bir yolu var w3c validator servisi ile sitenizi html, css, rss, mobil gibi kriterlere göre test edebilir hatalarınızı rapor dökümünde detaylı olarak görebilirsiniz.

13. Profesyonelleri Dinleyin
Web fenomenlerinin döküman arşivinden yararlanın. Emin olun biçok şeyi bizden iyi biliyorlar ve sanal alemi onlar yönlendiriyorlar. Yahoo’nun Best Practices for Speeding Up Your Web Site ve Google’ın Make the Web Faster dökümanlarına göz gezdirin. Google I/O(web geliştirici konferansı) videloarı için youtube kanalına abone olun.

Web’i Hızlı Yapmak konulu Google I/O Geliştirici Konferansını Dinleyin
Google Çalışanları ; Richard Rabbat, Joshua Marantz ve Hakon Wium Lie’den..

 

Final
Birçok web hızlandırma tekniği ögrendiniz yada hatırlama şansı buldunuz. Bu teknikleri uygulayarak EraByte.Net ‘in açılış hızını 20sn gibi bir süreden 5sn altına çekmeyi başardım ki ben türkiyeden ucuz ve basit bir sunucu kullanıyorum. İyi sunucular ve CDN ile 1sn’in altına düşebilir. Sorgu sayısını %50 oranında azalttım ve sayfa boyutundan %70 tasarruf ettim. Skorlara bakmak gerekirse PageSpeed puanı 73′den 92 puana kadar, Pingdom puanı 79′dan 91 e kadar yükseldi. Ama yine tam bir optimizasyon sağlanmış değil, biraz daha vakit gerektiriyor. Sizde 1 saatinizi ayırarak WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz..

Lütfen sizde site hız ve performansındaki gelişmeleri yazın ve beni haberdar edin !

Era.

Era

Era

27 yaşında ve mühendis. Kocaeli'nde yaşıyor. Bilgiye ulaşmanın en iyi yolu olan teknolojiyi çok seviyor ve teknolojiyi daha anlaşılabilir bir hale getirmek için EraByte.Net'de notlarını paylaşıyor...

74 Yorum “WordPress Hızlandırma Rehberi”

 1. Fatih Toprak Says:

  Çok başarılı tavsiyeler olmuş. Bu yazıdan sonr blogu takipteyim ağzınıza sağlık ;)

 2. Era Says:

  @Fatih Toprak,

  isine yaradigina sevindim. Var mi bir performans artisi ?

 3. Fatih Toprak Says:

  Teknik olarak zaten bende üç aşağı beş yukarı aynı mantıkta harekete ediyorum. Ek olarak pear cache ile, kaynak kodunu dosyalara yazdırıp okutuyorum ;)

  ben başlangıç seviyesinde olan kullanıcılar için iyi bir kaynak diye düşündüm ;)

  pear cache için : http://pear.php.net/package/Cache/redirected

 4. Berkay Says:

  Hocam, dediklerinden bir kaçını yaptım… Ama anlamadığım şu :) İlk test ettiğimde Pagespeed puanı 61 idi.. Dediklerini yaptıktan sonra birden 100 oldu :). Bu kadar kolay mı?

  Teşekkürler bu güzel, faydalı paylaşımın için…

 5. Berkay Says:

  Acele ettim..

  <?php
  ob_start('ob_gzhandler');
  /**
  * Front to the WordPress application. This file doesn't do anything, but loads
  * wp-blog-header.php which does and tells WordPress to load the theme.
  *
  * @package WordPress
  */
  [...]

  Bu kodu sıkıştırmak için siteme ekledim, Chrome da güzel sonuç aldım fakat IE'de karman çorman bir görüntü çıktı…

 6. Berkay Says:

  Diğer sıkıştırma kodlarını da .htacces dosyasına ekledim fakat hiç bir değişiklik görünmedi. Bunun nedeni sunucu tipiyle ilgisi olabilir mi?

 7. Era Says:

  @Berkay

  direk 61′den 100 e cikmis ise baska bir sorun vardir :) muhtemelen hatalidir.

  Chrome’da belki cache de kalmistir, cacheleri silip tekrar bir sansini dene. Eger Internet Explorer in guncel bir versiyonu ise hata vermemesi gerekir. .htaccess ise yalnizca linux sunucularda calisabilir. WordPress’de sikistirma icin eklenti kullanmak ise en kolay yontem.

 8. Yasin Says:

  Güzel deneyeceğim..

 9. Veli Says:

  Faydalı bir paylaşım. Hemen hemen tüm yazdıklarınızı biraz değişik yöntemlerle de olsa kendi websitemde (newinternetshopping.com) yaptım sayılır. Test sonucunda “PageSpeed Score of 76 (out of 100)” normal çıktı. Sanıyorum biraz java azaltmam gerekiyor. Teşekkürler. Kolay gelsin.

 10. çağrı güzel Says:

  şimdiye kadar gördüğüm en iyi hızlandırma rehberi, herşeyin güzelini kötüsünü neyi var neyi yok yazmışsın. Bir de gzip ve deflate farklı şeylermi yoksa ikisini birlikte eklememizin sakıncası varmı orayı biraz açıklarmısın ?

 11. Era Says:

  @cagri guzel

  oncelikle tesekkurler, bu uygulamalar farkli sistemlerde farkli snuclar verebiliyor, bi arastirma yapip kendi sistemine veya icerigine en uygun hangisi secebilir, yahut kendin gozlemleyebilirsin.

 12. kayseri haber Says:

  gerçekten çok teşekkürler herşey bir arada sitem sürekli hackleniyor anlamadığım için bir çözüm bulamıyorum inşallah bu bilgilerin faydası gelir

 13. ali Says:

  Merhabalar wpdestek e verdiğiniz cvplar ve kendi sitenizde yayınladığınız makaleler den sizi takip etmeye çalışıyorum. Burda yayınladığınız makaledende bir çoğunu uygladım fakat kod bilgim çok fazla değil anlamadığım bi nokta var sizin 5.1 inline css başlığı altında yayınladığınız konu şimdi aklıma takılan şu anladığım kadarıyla ayrı bi css dosyası olarak değilde örnek olarak header php nin içine css kodları girilmiş siz bunları kopyalayıp ayrı bi css dosyası olarak hosta atın sonrada header php ye şu kodu ekleyin o css leri görsün die kod eklettirmişsiniz. anladığım kadarı ile. Ama şimdi benim aklıma takılan soru şu sayfa kaynagından kodları kopyalayıp css olarak kaydeticez sonrada onun yolunu bi şekilde link olarak header.php ye eklicez ama sayfa kaynagından aldığımız o css kodları nerde onları silmemiz gerekmiyormu fuzuli orda yer kaplıyo ve bi işe yaramıyo bunlar nerde ? ve nerden silicez. Artı olarak

  .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

  #et_pt_portfolio_gallery { margin-left: -36px; }
  .et_pt_portfolio_item { margin-left: 17px; }
  .et_portfolio_small { margin-left: -38px !important; }
  .et_portfolio_small .et_pt_portfolio_item { margin-left: 22px !important; }
  .et_portfolio_large { margin-left: -13px !important; margin-right: -67px !important; }
  .et_portfolio_large .et_pt_portfolio_item { margin-left: 14px !important; }

  window.open(adres, “_blank”);
  $(document).ready(function(){
  $(“.sosyalmedya”).mouseover(function(){
  $(this).filter(‘:not(:animated)’).animate({width:135},{duration:500});
  });
  $(“.sosyalmedya”).mouseout(function(){
  $(this).animate({width:42});
  });
  });
  BU KISMIMI AYRI Bİ CSS OLARAK KOPYALIYACAZ aralığımı yani?

 14. ali Says:

  ve aralığınımı kopyalayıp ayrı bi css olarak kaydedicez ve bunu style . css içine eklersek bir link vermemiz gerekmiyor heralde bi hata verirmi yada dosya yolu gibi bişey belirtmemiz gerekiyormu.

 15. Era Says:

  Tesekkurler, Inline cssler dedigimiz hemen kodlarin icine yazilmis csslerdir. Onun icin bir php dongusu ile cagirilmazlar. Oradan kaldirip stil dosyanin ana css dosyasina kopyalarsan bir problem olmaz. Ana stil dosyan cagirildiginda o kodlarda cagirildigindan problem olmaz. Yani ilk sorunun cevabi evet, style.css e koplayadiktan sonra ilk yerinden silmen gerekiyor.

  window.open ile baslayan satir da artik css bitmis, orada bir script kodu baslamis. window ile baslayan satiri almadan geri kalani al.

  Bir problem var mi ?

 16. ali Says:

  yorumunuz için çok teşekürler yapıcaklarımı anladım sizin sayenizde fakat tek bir sorum kaldı :)
  oda şu bu inline css leri sayfa kaynağını görüntüleyip alıcam style.css in içinede yapıstırcam ama bu inline css ler hangi sayfanın içinde acaba bunu nasıl anlayabilrm silmek için kolay bi yolu varsa soruyum dedim yoksa header php den baslıyarak dreamweawer da aratarak bulucam anca :)

 17. Era Says:

  wordpress gibi bir sistem de , index, single, page, footer, header, gibi noktalarda olabilir. Senin temana bir goz gezdirdim de, baya bir optimizasyona ihtiyac var, sen bir yedek alip saldir bakalim ;)

 18. ali Says:

  valla aslına bakarsanız hız problemi gerekten var artık nelerden kaynaklı çok fazla bilgim yok açıkçası profesyonel değilim bu konularda :) seo falan ölçünce tabi çok fazla şey söylüyo yada google in eklentisi page speed te bana şunlar şunlar hatalı die çıkartıyo ama çok fazla bilgi olmayınca direk o noktalara müdahale edemiyorum malesef. sizin gördüğünün öncelikli müdahale etmem gereken yerler neresi cvp larsanız bunu gerçekten çok sevinirim :)) ve bu konularda gerekirse parasıyla adam gibi bir optimizasyon yapabilecek birini önerebilrmisiniz yada siz yapabilrmisiniz bu konudada sizden bilgi bekliyorum :)

 19. Era Says:

  Valla direk sunu duzelt cosarsin diye birsey soyleyemem, analitik bir calisma lazim. Zaten onu diyen de yalan soyler, hele isin icine para girdimi dolandiricidan nefes alamazsin. Sakin bulasma o islere, arastir ve kendin ogren, en azindan kodlari birbirinden ayirabilecek kadar ogrensen okuyarak, devami deneme yanilma ve tecrube ile gelir ve kendini gelistirirsin. Internette bu konuda bircok ders var, suanki ogrenicekler oldukca sansli..

 20. Mehmet Çağatay Says:

  sitemizde uyguladık, uygulamaya da devam ediyoruz. faydaları bariz şekilde görünüyor. Makale için teşekkürler.

 21. Fatih hüner Says:

  Hocam senden allah razı olsun çok ama çok işime yaradı su resimleri sırasıylada acmasını yapabilseydim süper olcaktı video sitesi için iyi olurdu ama olsun böle bile güzel oldu

 22. Mehmet Says:

  clean options eklentisini acemiler kesinlikle kullanmasın kullanırlarsa öncesinde mutlaka veritabanı yedeği alsınlar eklenti kaldırılacak kırıntıları iyi seçemezseniz siteniz bozulur..

  5.1 e kadar geldim ordan sonrası biraz karışık geldi daha sonra devam edeceğim onlara 5.1 öncesinde ki örnekleri uygulamadım ve gerçekten kendini fark ettirdi hocam bizler için w3c total eklentisinin detaylı şekilde kullanımını anlatırmısınız? ingilizce olduğu için zorlanıyoruz:)

 23. Era Says:

  aslinda bircok turke anlatima ulasabilirsin. BIraz google’la :)

 24. Mehmet Says:

  hocam yaf değişikleri yapınca admin panelinde bazı işlemlerde (genel olarak arama yaparken) beyaz sayfa sorunu yaşıyorum

 25. Era Says:

  tarayicini onbellek kullanmayacakl sekillde sekillendirip tekrar deneyebilirsin.

 26. Bilgedede Says:

  Harika bir makale olmuş. wordpress.org ta sabitlenecek bir konu niteliğinde

 27. Gokhan Says:

  benim cok php bilgim yok era bana bu konuda yardımcı olabilirmisin burdaki yazdıgın makaledeki herseyi uygularmısınız ucreti ne ise verecegim yardıma ihtiyacım var. email’den ulasırmısın lutfen bana

 28. Era Says:

  @Gokhan, buradaki anlatimlar zaten profesyonellere yonelik degil. Senin gibi baslangic seviyesini birazcik gecen kisilerin bu ve bunun gibi ihtiyaclarini kendi baslarina halledebilmeleri icin yapilmis. Gercekten vakit harcarsan yapabilecegine inaniyorum. Yapamadigin yerde sana yardim edebilirim. Ancak tamamini ucretli veya ucretsiz bir sekilde yapmam mumkun degil, ona ayirabilecegin vaktim maalesef yok.

  Uzgunum,

  Era.

 29. acemimemet Says:

  gzip ve deflate için önerilen kodları almak istedim ama sayfa sağ tuşa kapalı galiba, kopyalayamadım. Gene de teşekkürler.

 30. Era Says:

  Kodlarin sag ustundeki butona tiklayarak yeni pencerede acabilir veya kopyalayabilirsiniz.

 31. tatlı tarifleri Says:

  Bende sitemi hızlandırmak için araştırma yaparken buraya ulaştım. Çok derli toplu yazılmış bir makale, teşekkürler. Sakin bir kafayla bu maddeleri uygulayacağım.

 32. Bizimakin Says:

  Anlatım uzun ama gerçekten güzel olmuş tam bir kaynak olmuş eline sağlık :)

 33. wordpressentials Says:

  Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. Bir kısmını kullanmaya başladım kodların. Fakat sormak istediğim konu, sayfanızda kodların üzerine gelince otomatik olarak etkinleşen “View Source”, “Print” vs. uygulamasını nasıl yaptığınız.Bilgi verirseniz sevinirim.

 34. Era Says:

  Sagol, bahsettigin durum SyntaxHighlighter Evolved isimli eklentinin bir ozelligi..

 35. alper Says:

  Wp hızlandırma için detaylı bir çalışma gerçekten, site hızının seo’ya etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Üst sıralarda yer almak için bu tarz çalışmaların yapılması zorunlu.

 36. forumvakti Says:

  merhabalar bende bir site açtım kendime fakat pek anlamadığım için bu dediklerinizi yapamıyorum nasıl yapacam bende de böyle hatalar falan var

 37. Kaan Says:

  Ellerine sağlık. Hız optimasyonu konusunda bu kadar iyi bir makale görmedim. Lakin uygulamaktan insan tırsmıyor değil :)

 38. çok başarılı Says:

  türkiye’de nadir görülecek makalelerden bir tanesi herkes böyle makale yazamaz, blogumda bir çoğunu uyguluyorum ancak makale hoşuma gittiği için tamamını okudum zevkle, elinize kolunuza sağlık okurken büyük keyif aldım iyi çalışmalar…

 39. cihan Says:

  Çok işe yarar bunlar. Epey emek vermişiniz teşekkürler.

 40. samet Says:

  yazdığınız diğer yazıları da inceledim izlediğiniz yol çok güzel bir çok kaynaktan bilgileri liste haline getirmişsiniz abone oldum yazılarınızı kacırmamak icin bir cok yöntem aslında denediğim ve bildiğim yöntemlerdi ama hatırlamak adına iyi oldu.

 41. Berkay Says:

  Era selam,

  yukarıda Ali’nin de sorduğu gibi

  .recent-comment a.comment-link {
  text-decoration: none;
  display:block;
  padding: 8px;
  border: 1px dashed #e8cdab;

  şeklinde başlayıp giden bir inline cssi header’dan çağırdığım halde sayfada hala gözüküyor. Bütün .php dosyalarını taradım; ama nereden geldiğini de bulamadım bir türlü. Aklıma başka dosya da gelmiyor. Teşekkürler.

 42. Berkay Says:

  Hallettim.. cache takılmışım… :)

 43. Era Says:

  Problem yok :)

 44. Berkay Says:

  Era, merhaba yeniden rahatsız ediyorum.

  Google Page Speed sayfasında blogumu tarattığımda “Aşağıdaki önbelleğe alınabilir kaynakların yeni kalma ömrü kısa. Şu kaynaklar için en az bir hafta sonrasına süre sonu tarihi belirtin:” uyarısı veriyor. bunun ayarlarını bir türlü başaramadım, denilenleri yaptığım halde .htaccess dosyam ile..

  ExpiresActive on
  ExpiresDefault “access plus 1 month”

  w3-total-cache eklentisini belki çözer diye kurdum; ama bu eklenti de nedense site anasayfamı ortadan kaldırıp sırf yazı karakterleri ile dolduruyor, sanırım sıkıştırma ile ilgili bir ayarı yapamıyorum. Aklına gelen başka bir şey var mı? Yardımların için teşekkürler.

 45. Era Says:

  problemin turkce aciklamasinden hicbirsey anlamadim, orjinalini benle paylasir misin ?

 46. Berkay Says:

  Eksik de çıkmış zaten…

  Kısaca, https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights#url=http_3A_2F_2Fwww.sonsuzlukkulesi.com_2F&mobile=false&rule=LeverageBrowserCaching

  bu linkteki testte söylenen önbellekleme olayını başaramadım bir türlü :)

 47. orhan erçilingir Says:

  Hocam ağzınıza sağlık gayet güzel anlatmışsınız. Şahsen ben yazılanlara çok inanmadım baştan ama ziyaretçim % 50 arttı ve hiç bir yavaşlama yok ve dediklerinizin hepsini yapmadım yani dediklerinizin % 70 ini ancak yaptım. birkaçını da yapadım ama sonuç çok iyi teşekkürler. Sık kullananlara ekledim yazınızı. Teşekkür ederiz.

 48. Era Says:

  Merhaba Berkay !

  htaccess dosyanda ufak bir degisiklik ile bu fonksiyonu kazanabilir veya w3total cache in ileri seviye ayarlarindan yapabilirsin.

  http://pastebin.com/raw.php?i=Mb7x3vud

  ilintili dosyadaki kodlari htaccess en basina ekleyebilirsin, duzenleme yapmadan yedegini almayi unutma,

  bol sans,

 49. Era Says:

  tabiki direk boyle bir artis vaad etmiyorum :) seninki baska degiskenlerden de etkilenmistir, ancak arama motorlarinin hizli ve altyapisi uygun sitelerden hoslandigi inkar edilmez bir gercek..

  Tesekkurler,

 50. prekast Says:

  verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler hocam.

 51. tamer Says:

  Çok güzel bir anlatım olmuş , google page speed te iki hatayı htaccesse verdiğiniz kodları ekleyerek çözdüm. Teşekkürler

 52. Arif Onur Hangişi Says:

  Teşekkürler. Sayende sitem 70 puandan 91 puana çıktı. Görselleri de ayarlarsam daha yüksek puan alırım heralde. :)

 53. Tilkii Says:

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkür ederim.

 54. Tarık Says:

  Selamlar, çok güzel bir makale gayet kalliteli ve işimede yaradı. Ancak; bu yazı taslağı konusu benim canımı sıktı. Çünkü wp-config.php içinde dediğiniz gibi bir kod yok. Benim sitemde suanda 600 tane makale var ancak video sitesi oldugu için hedefim 10 bin adet makale girmek. e bunu 2 ile katlasak dahi cok büyük bir rakam eder. bu yüzden onu halletmem lazım. ve dediğiniz gibi wp-config de yok. müsait ve bol vaktinizde bana bir yardım ederseniz sevinirim. sevgiler.

 55. Sercanaktay Says:

  çok sağolun işime yaradı kolay gelsin

 56. Era Says:

  @Tarik

  4.2 deki Wp-Optimize ‘i dene, seninde onaini aldiktan sonra rahatca silmeni saglicaktir.

 57. Yalçın Says:

  Teşekkürler iyi bir yazı olmuş tebrik ederim.

 58. barin Says:

  css sprite özelliğini verirken sadece sprite kodlarını yazmışsın resim yolunu göstermemişsiniz neden ?Bu verdiğiniz kod ile çalışmaz sprite öyle değil mi ?

 59. Era Says:

  Selam barin, orada css sprite’in mantigini gostermek icin o sekilde verdim. Tabiki background position gibi backgorund urli de vermen gerekiyor. “spriteme.org” ‘i dene cok fayda saglayacaktir.

  Era.

 60. McCoy Says:

  Allah senden razı olsun hocam sayende %92′ye çıkardım sitenin hızını :)

 61. barin Says:

  bana karşılaştığım css sprite probleminde yardımcı olabilir misiniz ?Bilgilerinize ihtiyacım var da

 62. Cem Says:

  Hocam bu hatayı nasıl çözeriz?

  JavaScript kodlarını ayrıştırmayı sonraya bırakın

 63. Era Says:

  sorunu yazar isen yardimci olabilirim, ancak en onemlisi bu konuda dokumanlari incelemen ve kendin yapabilmen. Aksi taktirde bir revizyon yapmak istediginde yine cssleri guncellemen gerekicek.

 64. Era Says:

  @Cem hatayi goremiyorum ?

 65. mrrssy Says:

  Elinize sağlık. Daha öncesinde bu anlattıklarınızın çoğunu ayrı ayrı internetteki dökümanlardan okuyarak uygulamıştım. Bu kadar derli toplu bir makale olduğunu bilseydim çok uğraşmama gerek kalmayacaktı. İyi çalışmalar.

 66. memurnethaber Says:

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Hazırlayanlardan Allah razı olsun. sitem daha sa hızlandı.

 67. SEO Uzmanı Says:

  Bilgiler için teşekkürler, resimleri optimize edememiştim şimdi halletik , çok teşekkrler.

 68. hasan Says:

  hocam. iki haftadır bu yazınızın üzerinden 3, 4 kere geçerek siteme uyguladım. çok başarılı sonuçlar aldım. bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. netteki; aynı başlık altında, bu kadar içerikli tek yazı sanırım…
  başarılar saygılar..

 69. feed haber Says:

  Hocam çok yararlı bilgiler var ama her temaya uymuyor gibi veya eklentiler ile çakışma yapıyor galiba

 70. Aykut Says:

  Adam üşenmemiş tek tek yazmış.
  gtmetrix sitesinden öncesi ve sonrasonda test ettim.
  site yüklenmesi ilk test sonucunda 14,3 mb gösteriyordu
  makalede ki bir çoğunu uyarlayıp test ettikten sonra site yüklenme boyutu 850 kb oldu ve tabi site hızında gelişme oldu.

  Çok teşekkürler hocam.Site hızlandırma makaleniz çok faydalı oldu.

 71. hayro.la Says:

  Google’ın hızlı siteleri ödüllendireceğini açıkladığından beri bu tip site hızlandırmaya yönelik yazılar artık çok daha değerli hale geldi. Emeğinize sağlık. Bu adımları sitesine uygulayanlar sitelerinin hızlanacağından emin olabilir.

 72. erenus Says:

  Hocam ne kadarda ayrıntılı anlatmışsınız. Ben öncelikle resimleri küçülttüm ve daha sonra sıkıştırdım bayağı faydası oldu. teşekkürler.

 73. bilgisayar tamir Says:

  teşekkurler https protokolunde site biraz yavaş açılıyor bunla ilgili site de ne yapabilirim acaba

 74. Webmaster Forumu Says:

  İşime yaradı yararlı bu makale için teşekkür ederim.

Yorum Kutusu

Ispiyoncu, arkamdan konuşan olursa haber ver.

© EraByte.Net
EraByte.Net